MEB’den son dakika! Bayram sonrası çifte sürpriz…

MEB’den son dakika! Bayram sonrası çifte sürpriz…

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), YKS sınavına giren ve girecek öğrenciler için önemli bir duyuru yaptı. Bayram sonrasında açıklanan sürprizler, 12. sınıf öğrencilerini yakından ilgilendiriyor.

Bu yıl, MEB'in aldığı karar ile sınıf tekrarı uygulaması geri getirildi. Devamsızlık affı tamamen yasaklanırken, üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için devamsızlık önemli bir konu haline geldi. 12. sınıf öğrencilerinin devamsızlık sınırını aşması durumunda sınıf tekrarı yapmaları gerekecek. Bakan Tekin, "Karnelerin dağıtılmış olması, telafi niteliğindeki süreçlerin tamamlandığı anlamına gelmemeli. Sınıf tekrarı ile ilgili işlemler henüz tamamlanmadı. Bayram sonrası net rakamları göreceğiz." dedi.

Ücretsiz yaz okulu ve destek kursları

MEB'in sürprizlerinden biri de ücretsiz yaz okulu uygulaması. Bu yıl ilk kez, 81 ilde ücretsiz yaz okulları açılıyor. Ortaokul 8. sınıf, lise 11. sınıf ve üniversite sınavına hazırlanan 12. sınıf öğrencileri için akademik destek sağlanacak. Öğrenciler, bulundukları ilçedeki okullara giderek bu ücretsiz faaliyetlere katılabilecekler.

Yaz okulu kurs başvurusu ve detaylar

MEB, akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kurslarının yaz okullarıyla birlikte verileceğini duyurdu. Bu kurslar, 8., 11. ve 12. sınıf öğrencileri için özel olarak düzenlenecek. Mezunlar için ise halk eğitim merkezlerinde ücretsiz eğitimler verilecek. Yaz okulu kursları 1 Temmuz'da başlayacak ve 29 Ağustos'ta sona erecek.

2 Eylül itibariyle, eğitim dönemi ile birlikte destekleme ve yetiştirme kursları da açılacak. 12. sınıf öğrencileri yaz dönemi boyunca haftada 6 saat ders alabilecekler. Kurslar, haftanın 5 günü saat 13.30'da başlayacak ve bir dersten günlük en fazla 2 saat sürecek. Kurs süresi 4 haftadan az veya 8 haftadan fazla olamayacak.

Öğrenciler için yeni dönem başlıyor

Bu yeni uygulamalar, öğrencilerin akademik başarılarını artırmayı hedefliyor. Ücretsiz yaz okulları ve destekleme kursları ile öğrenciler, yaz tatilinde de eğitimlerine devam ederek eksiklerini kapatma fırsatı bulacaklar. MEB'in bu yenilikleri, öğrencilerin üniversite sınavına daha iyi hazırlanmasını sağlayacak.

Etkinlik

Tarihler

Açıklama

Yaz Okulu Kursları

1 Temmuz - 29 Ağustos

Ücretsiz yaz okulu ve akademik destek kursları.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları

2 Eylül - Eğitim Dönemi

12. sınıflar için haftada 6 saat destek kursları.

Bu yeni eğitim programları, öğrencilere hem yaz tatilinde hem de yeni eğitim döneminde destek olacak. Öğrenciler, bu kurslardan en iyi şekilde faydalanarak üniversite sınavına hazırlanabilirler. MEB'in sağladığı bu fırsatlar, öğrencilerin eğitim hayatında önemli bir rol oynayacak.