Randevulara gitmeyenlere karşı yeni tedbir uygulaması başlatıldı

Randevulara gitmeyenlere karşı yeni tedbir uygulaması başlatıldı

Devlet hastanelerine yapılan randevu iptalleriyle mücadele etmek amacıyla yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Bakan Koca'nın açıklamalarına göre, hastaneler randevu tarihinden bir gün önce hastaların gelip gelmeyeceklerine dair onaylarını alacak. Onayına rağmen randevuya gitmeyen hastalar, onay verdikleri branşta bulunan hiçbir sağlık kurumundan 15 gün süreyle randevu alamayacak. Bu tedbirler, hastanelerdeki işleyişi düzenlemeyi ve randevu iptallerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, devlet hastanelerindeki randevu iptalleriyle ilgili yeni tedbirler alınacağını duyurdu. Buna göre, hastaneler randevular için hastalardan bir gün önce "randevuma geleceğim" şeklinde onay alacaklar.

Randevulara gitmeyenlere karşı yeni tedbir uygulaması başlatıldı

25 milyon vatandaşın 81 milyon randevusunun son dakikada iptal edilmesi sonucunda 17 milyon randevu kapasitesi atıl kalmış. Onay verip randevuya gitmeyenler artık onay verdikleri tüm branşlarda 15 gün boyunca randevu alamayacaklar.

Bu kapsam genişletilerek, ikinci kez randevusuna gitmeyenler tüm branşlardan 15 gün süreyle randevu alamayacaklar. Bakan Koca ayrıca yerli insülin sensörü üretimi hakkında da bilgi vererek, diyabetli vatandaşlara sensörün ücretsiz sağlanacağını ve sensörün yüzde 90 yerli olacağını belirtti. Bu yeni düzenlemelerle hastane randevu sistemlerinin daha verimli kullanılması hedefleniyor.

Kaynak:Haber Merkezi