Türkiye yüzyılı maarif modeli ile yeni müfredata geçiş!

Türkiye yüzyılı maarif modeli ile yeni müfredata geçiş!

Türkiye genelinde 81 ilde 720 bin öğretmen ve 1.120 okul yöneticisi, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kapsamlı bir eğitime alındı. Bu eğitimler, 2024-2025 eğitim öğretim yılının başlayacağı 9 Eylül 2024 tarihinden itibaren kademeli olarak uygulanacak yeni müfredat için hazırlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, yeni müfredatın uygulanmasına yönelik geniş kapsamlı bir eğitim programı oluşturdu. Bu program çerçevesinde, öğretmenler ve okul yöneticileri eğitici eğitimine katılacak. İlk eğitimler, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli eğitici eğitimi kursu" ile başladı. 9 bini aşkın öğretmen, bir hafta boyunca 40 saat sürecek bu kursa katılacak.

Online eğitim ve ek ders ücreti

Öğretmenler, ek ders ücreti karşılığında online olarak da görev alacak. Toplamda 61 farklı kurs programı planlandı ve eğitimler, 14 Haziran itibarıyla tamamlanacak. Eğitici eğitimlerini alan öğretmenler, görev yaptıkları illerde yaklaşık 720 bin öğretmene mahalli olarak eğitim verecek. Bu eğitimler, 2 Eylül itibarıyla başlayacak mesleki çalışma döneminde gerçekleştirilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı, ayrıca okul ve kurum yöneticilerine yönelik bir eğitim programı da planladı. Bu kapsamda, 1.120 okul yöneticisi eğitici eğitimine katılacak. Eğitimi tamamlayan yöneticiler, toplam 94 bin 246 okul ve kurum yöneticisine eğitim verecek. Kurslarda, yeni müfredatın amaçları, felsefesi ve hedeflediği öğrenci profili gibi konular detaylı olarak ele alınacak.

Yeni müfredatın detayları

Kurslarda, yeni müfredatın beceri çerçevesi, öğrenme çıktılarına yönelik yapısı ve programların uygulanmasına ilişkin esaslar hakkında bilgiler verilecek. Öğretim programlarında yapılan değişiklikler incelenecek ve yeni yapı doğrultusunda ders planı hazırlama, sunma, ölçme ve değerlendirme uygulamaları konusunda örnek uygulamalara yer verilecek.

Yeni müfredat eğitici eğitim programı

Kategori

Detaylar

Eğitici Eğitimi Kursu

"Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli eğitici eğitimi kursu"

Eğitim Süresi

40 saat

Katılımcı Sayısı

9 bini aşkın öğretmen

Eğitim Tamamlanma Tarihi

14 Haziran

Eğitim Verilecek Öğretmen

720 bin öğretmen

Okul Yöneticileri Eğitimi

1.120 okul yöneticisi

Toplam Yöneticilere Eğitim

94 bin 246 okul ve kurum yöneticisi

Kurs İçeriği

Yeni müfredatın amaçları, felsefesi, öğrenci profili, ders planı hazırlama, ölçme ve değerlendirme

Bu eğitimler, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredatın etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Yeni müfredatın öğretmenlere ve yöneticilere kazandırılması, eğitimde kaliteyi artırmayı hedeflemektedir.

Bu kapsamlı eğitim programı, Türkiye’nin eğitim sistemine yeni bir soluk getirecek ve öğretmenler ile okul yöneticilerinin donanımını artırarak, öğrenci başarısını ve eğitim kalitesini yükseltecektir.