Yükseköğretim Kurulu’ndan yeni çalışma! Haftaya başlıyor...

Yükseköğretim Kurulu’ndan yeni çalışma! Haftaya başlıyor...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, akademide yapay zekânın kullanımına ilişkin bir etik rehber hazırlandığını söyledi. İşte detaylar...

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Bursa Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ‘Arama Konferansı’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’yı ziyaret etti. Prof. Dr. Özvar, burada yaptığı açıklamada yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veriyi Türkiye açısından son derece stratejik bir mesele olarak baktıklarını ve bu alanlar üzerine çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Yeni çalışma haftaya açıklanacak

Yapay zekâ konusunda yürüttükleri çalışmaların sonucunda, alan uzmanı hocaların da katkılarıyla ‘Yükseköğretim Kurumlarında Bilimsel Araştırma ve Yayın Faaliyetlerinde Üretken Yapay Zekanın Kullanımına Dair Etik Rehber’ hazırladıklarını belirten Prof. Dr. Özvar, Yükseköğretim Genel Kurulu’nda onaylanan söz konusu rehberin önümüzdeki hafta üniversitelere gönderileceğini vurguladı.

Özvar, rehberin her alanda hızla gelişen ‘Üretken Yapay Zekâ’ kullanımına dair riskleri ve fırsatları anlamaya, değerlendirmeye, risklere karşı önlem almaya katkı sağlamak üzere yükseköğretim kurumlarını bilgilendirmek üzere hazırlandığını ifade etti.

Kaynak:Haber Merkezi