Görev yerinde 12 yılını doldurana zorunlu tayin başlıyor!

Görev yerinde 12 yılını doldurana zorunlu tayin başlıyor!

Öğretmenlik mesleğini yapanlar için zorunlu rotasyon dönemi başlıyor. Uzun süredir konuşulan fakat konuyla ilgili herhangi bir karara varılmayan rotasyon meselesi yeni ÖMK’da dile getirildi. 12 yılını dolduran öğretmenleri ilgilendiren işte o yeni karar

Yenilenen ÖMK'nın önümüzdeki hafta itibariyle mecliste yer alması bekleniyor. Bakan Tekin'in açıklamalarına göre önümüzdeki hafta mecliste görüşülürse yeni ÖMK Haziran ayının ilk haftası yasalaşmış olacak. Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndaki en önemli detay rotasyon konusuydu.

Kanun taslağına göre öğretmenler eğitim verdiği kurumda 12 yılını doldurduktan sonra zorunlu rotasyon uygulamasına tabi tutulacak. 657 sayılı devlet kanunu kapsamında yapılacak değişiklik ile öğretmenlerin ek ücretlerinde de bir artış yapılması bekleniyor.

Yeni ÖMK ile Uzman ve Başöğretmen Kararı!

Gece ve gündüz tarifeleri arasında oluşan derin uçurum ortadan kalkacak. Gösterge rakamları sabitlenecek ve öğretmenlerin uzman öğretmenin olabilmeleri için çalışacaklara hizmet süresi 8 yıla düşecek.

Yeni dönemde öğretmen adayları artık akademi eğitiminden geçtikten sonra devlet memuru olabilecek. Uzman öğretmenlikte 8 yılını tamamlayan öğretmen başöğretmenlik unvanını alabilecek.