İlkokul, ortaokul, lise öğrencileri dikkat! MEB okul nakil işlemleri politikası değişiyor!

İlkokul, ortaokul, lise öğrencileri dikkat! MEB okul nakil işlemleri politikası değişiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı okul nakil işlemleri için politikasını baştan aşağı yenileceğini duyurdu. Özellikle ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde öğrenim gören öğrencilerin nakil işlemleri bu değişimden nasıl etkilenecek? merak edildi

Türkiye'de okullar arasında nakil işlemleri sırasında uygulanan geleneksel sistem tamamen değişiyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğrenim gören öğrencileri ve velilerini ilgilendiren bu haber il içi ve il dışı nakil işlemlerinde süreci değiştirecek. Normal şartlarda nakil işlemleri için okul idarelerine başvurularak dilekçe veriliyor.

Geleneksel sistemden bağımsız olarak şikayetlerin artması ile birlikte oluşan dezavantajı ortadan kaldırabilmek için yeni bir dönem başlıyor. Bakanlık konuyla ilgili lise nakilleri için kılavuzu paylaştı. Okul nakil işlemlerinin daha hızlı ve pratik hale getirilebilmesi için online platforma taşındı.

Her eğitim öğretim yılı çileye dönen nakil işlemlerinin bu sayede daha pratik hale gelmesi bekleniyor. Lise nakil işlemleri artık e-okul ya da e-devlet üzerinden yapılabilecek. E-devlet sistemine giriş yapan öğrenci nakil işlemleri sayfasını kullanarak istediği okula nakil talebini online platform üzerinden iletebilecek.

ÖNERİ LİNK: Öğretmen mahkemesi: Öğretmen maaşının ne kadarına haciz konur?

Kaynak:Haber Merkezi