MEB Öğretmen Akademisi Kuracak! KPSS’yi kazananları neler bekliyor?

MEB Öğretmen Akademisi Kuracak! KPSS’yi kazananları neler bekliyor?

Milli Eğitim Bakanı Tekin yeni öğretmenlik kanununu paylaştı. Detayları henüz paylaşılan o kanunda Milli Eğitim Akademisi altında öğretmen yetiştirileceği vurgulandı. KPSS'yi kazanan öğretmenler için zorunlu hale gelmesi planlanan Milli Eğitim Akademisi uygulaması ile ilgili işte merak edilenler

Öğretmenlik fakültesini bitirip KPSS'yi kazananlar doğrudan okullara atanamayacak. Milli Eğitim Bakanı Tekin yeni öğretmenlik kanunu ile devrim niteliğinde bir gelişmeye imza attı. Milli Eğitim Akademisi altında kurumların ivedi şekilde kurulacağı, KPSS sınavından yeterli puanı alan öğretmen adayının ise bu kurumlarda eğitim göreceği bildirildi.

Okula atanmadan önce 550 saat boyunca sürecek bu eğitimde başarı gösterenler ancak sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecek. Aynı öğretmen görev yerinde 3 yılını doldurduğunda kadrolu öğretmen pozisyonuna geçecek.

Bakan Tekin'in bir toplantıda dile getirdiği kanun henüz taslak boyutunda. Konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Akademi Uygulaması Bu Yıl Atanacak Öğretmenler için Geçerli Olacak mı?

KPSS'den yeterli puanı alan öğretmenler 2024 yılında Milli Eğitim Akademisi uygulamasından etkilenecek mi? Konu ile ilgili detaylı paylaşım yapılmadı. Bakanlık tarafından konunun aydınlatılması bekleniyor.

Kaynak:Haber Merkezi