Öğretmen adaylarına büyük fırsat! Milli Eğitim Akademisi başlıyor

Öğretmen adaylarına büyük fırsat! Milli Eğitim Akademisi başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, uzun süredir tartışılan Milli Eğitim Akademisi uygulamasını yakında başlatıyor. 20 farklı ilde kurulacak merkezlerde öğretmen adayları, dört dönem boyunca eğitim alacak. Ancak bu eğitim süresi, adayların mezun oldukları fakülteye göre değişiklik gösterecek.

Milli Eğitim Akademisi'nde eğitim görecek öğretmen adaylarının eğitim süreleri, mezun oldukları fakültelere göre belirlenecek. Eğitim fakültesi mezunları için eğitim süresi üç dönem iken, diğer fakültelerden mezun olan adaylar dört dönem eğitim alacak. Her dönem, 10 haftalık eğitim süresinden oluşacak. Ancak tüm öğretmen adayları, en az bir yıl akademi eğitimi almak zorunda olacak.

Fakülte Türü

Eğitim Süresi

Eğitim Fakültesi Mezunları

3 Dönem (30 Hafta)

Diğer Fakülteler Mezunları

4 Dönem (40 Hafta)

Teorik ve uygulamalı eğitim programları

Akademi sürecinde iki farklı eğitim programı uygulanacak: teorik ve uygulamalı. Öğretmen adayları, bu programlar aracılığıyla hem bilgi düzeylerini artıracak hem de pratik yapma imkanı bulacak. Aşamalı sınav sürecinden başarıyla mezun olan adaylar, yeterli puanı aldıkları anda sözleşmeli öğretmenlik dönemine başlayacak.

Milli Eğitim Akademisi'nde eğitim görecek tüm öğretmen adaylarına aylık en az 23.000 TL ödeme yapılacak. Bu destek, adayların eğitim sürecinde maddi olarak rahatlamalarını sağlayacak ve sadece eğitime odaklanmalarına yardımcı olacak.

Akademi eğitimi süreci

Milli Eğitim Akademisi'nde eğitim süreci, yeni ÖMK taslağında detaylandırıldı. Akademide eğitim görecek adaylar, belirli bir müfredat ve aşamalı sınav sistemi ile eğitim alacaklar. Eğitim süresi boyunca adayların teorik bilgileri uygulamalı eğitimlerle pekiştirilecek.

Akademideki eğitim sürecinin sonunda, adaylar aşamalı sınavlardan geçerek yeterliliklerini kanıtlayacaklar. Bu sınavlarda başarı gösteren adaylar, sözleşmeli öğretmen olarak atanacaklar. Böylece eğitim süreçlerini tamamlayan öğretmen adayları, mesleki hayatlarına adım atacaklar.