Öğretmenlikte zorunlu rotasyon geri mi dönüyor?

Öğretmenlikte zorunlu rotasyon geri mi dönüyor?

Öğretmen Meslek Kanununun yenilendiği, yeni müfredatın taslak halinin paylaşıldığı hem öğretmenleri hem de öğrencileri ilgilendiren önemli açıklamaların yapıldığı bir dönemde öğretmenlere rotasyon gelir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın gündeme dair radikal kararlar aldığı bir dönemde rotasyon konusu yeniden gündeme geldi. Öğretmenin aktif olarak eğitim verdiği okuldan farklı bir okulda eğitim vermesi sürecine rotasyon adı veriliyor. Geçmişte uygulanan aynı okulda 12 yıllık eğitim sürecini tamamlayan öğretmenlerin yine aynı ilçede farklı bir okula transfer edildiği bu sistemin yeniden başlaması olası gözüküyor.

Zorunlu rotasyon söylendiği gibi uygulanmaya başlanırsa norm fazlalığı olmayacak şekilde önce hizmet puanı ardından hizmet yılı dikkate alınarak yer değişikliği işlemi tamamlanacak.

Eğitim müfredatının değiştiği Öğretmenin Meslek Kanunu'nun baştan sona yenilendiği bir dönemde rotasyon uygulamasının geri dönmesi imkansız gözükmüyor. Öğretmenin bilgi, deneyim ve tecrübesini belirli bir süre bulunduğu okulda öğrencilere aktardıktan sonra farklı bir okuldaki dezavantajlı öğrencilere iletebilme fırsatı sunan, tecrübesini artırmasını sağlayacak bu sistem ne kadar verimli tartışılır. Ancak her yerde eşit eğitim ilkesi kapsamında Bakan Tekin'in radikal bir kararla rotasyon uygulamasını geri getirmesi mümkün gözüküyor.

Eğer zorunlu rotasyon uygulaması başlatılırsa;

  • Aynı ilçe içerisinde bir öğretmen farklı bir okula transfer edilebilecek

  • Önce en yakın ilçe dikkate alınacak

  • Hizmet puanı ve hizmet yılı göz önünde bulundurulacak

  • Rotasyonda değişim süresi en az 5 yıl olacak

Kaynak:Haber Merkezi