20 bin öğretmen ataması müjdesi: Başvuru tarihleri ve detaylar!

20 bin öğretmen ataması müjdesi: Başvuru tarihleri ve detaylar!

Millî Eğitim Bakanlığı, yapacağı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvuru tarihlerini belirledi. Başvurular, 20-31 Mayıs tarihleri arasında elektronik ortamda alınacak.

Atama süreci, öğretmen adaylarının atanmak istedikleri alanlara uygun mezuniyet belgelerini sisteme yükleyerek il tercihinde bulunmalarıyla başlayacak.

Başvuru aşamaları ve kriterler

Başvurular iki aşamada gerçekleştirilecek: Başvuru ve Tercih Başvurusu. Başvuracak adayların 2023'te yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı'nda KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120'den 50 ve üzeri puan alması gerekmektedir. Sözlü sınava katılmak için başvurusu onaylanan adaylar, belirlenen sınav merkezlerinde sözlü sınavlara alınacaklar.

Sözlü sınav detayları

Sözlü sınavlar, 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak ve sınav giriş belgeleri 1 Haziran'da ilan edilecek. Sınav, eğitim bilimleri, genel kültür ve alana özgü konularda adayların yetkinliklerini değerlendirecek. Sınav esnasında adayların performansı, komisyon üyeleri tarafından değerlendirilecek ve puanlanacaktır.

Sözlü sınavın yapılacağı merkezler Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da olacak. Sınav sürecinde adayların dikkat etmesi gereken kurallar ve sınav esnasında alınacak tedbirler de detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Başvuruların tamamlanmasının ardından, sözlü sınav sonuçları adaylara duyurulacak ve başarılı olanlar belirlenecek. Başarılı olan adaylar, belirlenen kontenjanlar doğrultusunda atanacaklar ve göreve başlayacaklar. Bu atama süreci, Millî Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyacını karşılamak ve eğitim kalitesini artırmak adına önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.