Müdürler öğretmenlerden az kazanıyorlar, bakanlık devreye girdi

Müdürler öğretmenlerden az kazanıyorlar, bakanlık devreye girdi

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim öğretim hizmetleri alanında görev yapan öğretmenler son zamanlarda yürürlüğe giren öğretmenlik meslek kanunu ile birlikte birçok müdürden daha fazla maaş almaktadırlar. Peki bu nasıl mümkün oluyor? Bakanlık ne gibi tedbirler alacak?

Öncelikle aklınıza müdür deyince okul müdürleri ve müdür yardımcıları gelmesin onların asli vazifesi öğretmenliktir. Okul müdürleri ve müdür yardımcısının kadroları öğretmen kadrolarına dahildir görevleri icabıyla görevlendirme olarak okul yöneticiliği yapmaktadırlar.
Yönetim hizmetleri kapsamında yani müdür ve müdür yardımcısı kadrolarında yer alan personel ise şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları, İl Milli Eğitim müdürleridir.

Öğretmenlik meslek kanunu, adı üzerinde kadrosu öğretmenlik olan personelin yararlandığı bir kanundur. Öğretmenlik meslek kanunu ile başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik unvanı alan öğretmenler üstüne almış oldukları ek ders ücretleri ile birlikte şube müdürlerinin üzerinde bir maaş almaktadırlar.

Hatta ilçe milli eğitim müdürlüğünü ve il milli eğitim müdür yardımcılarının aldıkları aylık ücretten daha fazla aylık ücret almaktadırlar. Konu ile ilgili taleplerini dile getiren ilgili kadrolarda çalışan yöneticiler için öğretmenlik meslek Kanunu'nda bir düzenlemeye gidildiği söylenmektedir.

Öğretmenlik meslek Kanunu'nda yapılan değişikliklerle ilgili düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından onaylanmasından sonra kamuoyu ile paylaşılması planlanmaktadır.

Meb Personel/ ÖZEL HABER