O öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılacak

O öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılacak

Öğretmenlerin maaşından Mayıs ayında Eğer aldıkları rapor süresi bakanlık tarafından izin verilen sürenin üstüne çıkmışsa belli bir miktar kesinti yapılacaktır. Söz konusu kesinti hangi öğretmenlere yapılacaktır? Tüm detayları ile haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan öğretmenler aynı zamanda birer memur oldukları için 657 sayılı devlet memurları kanununa tabidirler. Yıl içerisinde almış oldukları raporlar ay sonunda incelenerek maaşlarından belirli bir kesinti yapılacak seviyeye ulaşması durumunda milli eğitim müdürlüklerinin muhasebe bürolarını bildirirler.

Öğretmenlerin bir yılda maaş kesintisi olmadan alabilecekleri rapor sayısı toplamda 7 gündür. 31 Aralık tarihinin bitimi itibarıyla sıfırların raporlar yıl boyu itibariyle tekrar sayılır.

1 Ocak 2024 tarihinden Nisan ayının sonuna kadar öğretmenden almış oldukları raporlar incelenecek. İncelenen raporlar sonucunda öğretmenlerin 7 günü Aşan süreleri maaş değişikliği formu ile beraber milli eğitim müdürlüklerinin muhasebe bürolarına Teslim edilecektir.

7 günün üzerinde rapor aldığı tespit edilen öğretmenlerin 7 gün Aşan her bir gün için maaşlarından mayıs ayında kesinti yapılacaktır.

Söz konusu durumda bulunan öğretmenlerin aynı zamanda ilgili durumlarını takip ederek okul yöneticilerine bilgi vermeleri esastır. Aksi takdirde durumları daha sonra tespit edilmesi halinde ise kesilmeyen maaşlar faizi ile geri ödenmek durumunda kalınacaktır.

Meb Personel / ÖZEL HABER

Kaynak:Haber Merkezi