Öğretmenler için haziran seminerleri düzenlendi…

Öğretmenler için haziran seminerleri düzenlendi…

Millî Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte öğretmenler için haziran seminerlerinin düzenleneceğini duyurdu. Seminerlerde öğretmenlerin yeni müfredatla ilgili çalışmalar yapacakları belirtildi. İşte detaylar...

Seminerlerin konusu ve süresi:

Haziran seminerlerinin konusu, süresi, zamanı ve yeri belli oldu. Öğretmenler, 20-28 Haziran tarihleri arasında 7 gün boyunca mesleki çalışma programına katılabilecekler. Seminerlerde, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredatın inceleneceği ve raporlanacağı belirtiliyor.

Seminerlerin yeri ve zamanı:

Öğretmenler, seminerlere istedikleri ilde veya tercih ettikleri herhangi bir ilde katılabilecekler. Seminerler, öğretmenlerin görev yaptıkları illerde veya tercih ettikleri illerde gerçekleştirilecek. Böylece, öğretmenlerin ulaşım ve konaklama konusunda kolaylık sağlanmış olacak.

Seminer içeriği ve ayrıntılar:

Seminerlerin ilk 3 gününde, öğretmenler "Programın Ortak Metni" bölümünü inceleyecekler. Sonraki 3 gün ise, alanında program değişikliği olan öğretmenler kendi alanlarına ilişkin oluşturulan yeni programı zümre olarak tetkik edecekler. Alanında program değişikliği olmayan öğretmenler ise Bakanlıkça gönderilen program doğrultusunda çalışmalarını yürütecekler.

Bayram sonrası idari tatil olması halinde seminer programı 5 güne düşecek. Bu durumda, öğretmenlerin inceleme raporlarını hazırlamak için daha kısa bir süreleri olacak. Ancak, seminerlerin hedefi olan program farkındalığının artırılması ve öğretmen eğitimlerine ön hazırlık yapmaları yine amaçlanıyor.

Öğretmenlerin haziran seminerlerine katılarak yeni müfredat hakkında bilgi sahibi olmaları ve eğitim kalitesini artırmaları bekleniyor. Seminerler, öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sağlayacak önemli bir etkinlik olarak değerlendiriliyor. Öğretmenlerin, seminerlere katılım sürecinde aktif bir rol alması ve müfredatı daha iyi anlamaları önem taşıyor.