Öğretmenlerin büyük okullardan kaçış nedenleri: Öğretmenler neden küçük okulları tercih ediyor?

Öğretmenlerin büyük okullardan kaçış nedenleri: Öğretmenler neden küçük okulları tercih ediyor?

Bir zamanlar öğretmenler, il ve ilçe merkezlerinde bulunan büyük okullarda çalışmayı tercih ederdi. Peki, ne değişti?

Öğretmenler, il dışı ve il içi tayinlerinde artık merkeze yakın ve düşük nüfuslu bölgelerdeki küçük okulları tercih etmeye başladı. Bunun ardındaki sebepler dikkat çekici.

Artık taşra okulları da merkezdeki okullar kadar gelişmiş imkanlara sahip. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerden istediği görevler, büyük okullarda daha zor yerine getiriliyor. Bu yüzden öğretmenler, daha sakin ve kendi halinde yerleşim yerlerindeki okulları tercih ediyor.

Dezavantajlı öğrenciler ve yıpranma

Göç ve ailevi sorunlar, merkezi okullarda bulunan öğrenciler üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Öğretmenler, bu dezavantajlı öğrencilerle çalışırken büyük zorluklar yaşıyor ve yıpranıyor. Bu durum, öğretmenlerin küçük okulları tercih etmelerinin bir diğer önemli sebebi.

İl ve ilçe merkezlerinde, veli baskısı ve öğretmenlere yönelik şiddet olayları daha sık yaşanıyor. Bu durum, öğretmenlerin işlerini yapmalarını zorlaştırıyor. Geleneksel yaşam tarzını sürdüren bölgelerde bu tür sorunlarla daha az karşılaşan öğretmenler, bu bölgelerdeki okulları tercih ediyor.

Öğretmenlerin büyük okullardan kaçışını önlemek için, merkezi okullardaki sorunların çözülmesi gerekiyor. Veli baskısının azaltılması, dezavantajlı öğrencilere yönelik destek programlarının artırılması ve öğretmenlerin iş yükünün hafifletilmesi, bu kaçışın önüne geçebilir. Eğitimde kalitenin artması için bu adımların atılması şart.