Yeni düzenlemeyle öğretmenler için kolaylıklar: Üç yıllık çalışma şartı ne oldu?

Yeni düzenlemeyle öğretmenler için kolaylıklar: Üç yıllık çalışma şartı ne oldu?

Millî Eğitim Bakanlığı, norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirme taleplerinde üç yıllık çalışma şartını kaldırdı. Bu yenilik, öğretmenlerin daha esnek ve rahat bir şekilde yer değiştirme başvurusu yapabilmelerine olanak tanıyacak.

Norm kadro fazlası olan öğretmenler, bulunduğu eğitim kurumunda zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere atananlar ve halen görev yaptığı kurumda ihtiyaç fazlası olan öğretmenler için yeni düzenlemeler yapıldı. Bu öğretmenler, üç yıllık çalışma süresi şartı aranmadan yer değiştirme isteğinde bulunabilecekler.

Kimler yararlanabilir?

  • Zorunlu Çalışma Yükümlülüğünden Muaf Olanlar: 2. veya 3. hizmet alanında görev yapmaktayken, bulunduğu eğitim kurumuna zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere atananlar.
  • Norm Kadro Fazlası Öğretmenler: Görev yaptığı kurumda ihtiyaç veya norm kadro fazlası olan öğretmenler.
  • Yöneticilikten Ayrılmak İsteyenler: İkinci görev kapsamında yönetici olarak görev yapmakta olduğu okulda yöneticiliğe devam etmek istemeyenler.
  • Bakanlık Merkez Teşkilatına Bağlı Olanlar: Doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler.

Başvuru tarihleri ve sonuçlar

İl içi isteğe bağlı yer değişikliği başvuru işlemleri 23 Temmuz tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz tarihinde sona erecek. Başvuru sonuçları ise 30 Temmuz'da ilan edilecek. Görevden ayrılma işlemleri ise 1 Ağustos itibariyle başlayacak.

Millî Eğitim Bakanlığı'nın bu yeni düzenlemesi, öğretmenlerin daha esnek bir şekilde yer değiştirme taleplerini gerçekleştirmelerini sağlayacak. Norm kadro fazlası olan ve belirli şartları taşıyan öğretmenler, üç yıllık çalışma süresi şartı aranmaksızın yer değiştirme başvurularını yapabilecekler. Bu yenilik, öğretmenlerin çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.